En düşük memur maaşı 2021

En düşük memur maaşı 2021
04.12.2020
A+
A-

Kamu kurumlarında çalışan memurlar ne kadar maaş alıyor? En düşük memur maaşı ne kadar ? Aslında bu başlık özellikle devlet memuru olmak isteyen gençlerin internette sıkça aradığı bir başlık. Bizde MemurBlog olarak kamu kurum ve kuruluşlarında göreve yeni başlayan en popüler kadro unvanların maaşlarını sizlerle paylaşacağız.

Memur Maaş Zamları Nasıl Belirleniyor?

Bilindiği üzere memurlara her 6 ayda bir Ocak ve Temmuz dönemlerinde olmak üzere yılda 2 kez zam yapılıyor. Yapılacak zammın miktarı ise “Toplu Sözleşme Görüşmeleri” toplantılarında belirleniyor.

Toplu Sözleşme Görüşmelerinden kısaca bahsetmek gerekirse; bu toplantılar 2 yılda bir yapılıyor ve memur sendikaları ile kamu işveren heyeti arasında gerçekleşiyor. Toplantıya memur sendikaları, memurlar adına çeşitli taleplerle geliyor. 1 ay süren toplantılarda memurların özlük haklarını ilgilendirecek talepler ve memurlara yapılacak zam miktarı görüşülüyor.

Bir ayın sonunda kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan memurlara yapılacak zam miktarı ve diğer özlük haklara ilişkin talepler neticelendiriliyor. Tabii şunu da belirtmede fayda var ki memurlar birçok alanda temsil ediliyor. Sağlık, ulaştırma, eğitim, belediye, enerji, kültür gibi iş kollarının farklı talepleri olabiliyor.

Kamu işveren heyeti bu talepleri tek tek değerlendiriyor. Toplantının sonunda zam miktarında anlaşma sağlanmaya çalışılıyor. Eğer anlaşma sağlanırsa takip eden 2 yıl için zam miktarı belirlenmiş oluyor.

Toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı taktirde “Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna” gidiliyor ve kurulun belirleyeceği zam miktarı kesinleşmiş oluyor ve toplu sözleşme görüşmeleri bu şekilde tamamlanıyor.

En Düşük Memur Maaşından Ne Anlaşılmalı?

Memurlara zam yapıldığı dönemde sizlerde denk gelmişsinizdir “En düşük memur maaşı” başlığı altında tv kanalları ve haber siteleri çeşitli haberler yapıyorlar. En düşük memur maaşı lanse edilirken memurun eşinin çalışmadığı ve 72 aydan küçük bir çocuğunun olduğu varsayılarak rakamlar hesaplanıyor ve en düşük memur maaşı rakamına ulaştıklarını söylüyorlar.

Ancak en düşük memur maaşı bilgisi verilirken neden memurun eşinin olduğu ve çalışmadığı buna ek olarak memurun bir çocuğu olduğu varsayımı yapılıyor?  Bu şekilde aslında maaş şişirilmiş olmuyor mu? Çünkü memur evli ve eşi çalışmıyorsa; 2020 Temmuz itibariyle +350 TL aile yardımı ve 6 yaşından küçük her çocuk için +77 TL çocuk yardımı verilmektedir.

Peki göreve yeni başlamış evli olmayan ve çocuğu olmayan yani aile ve çocuk yardımı almayan memur aslında en düşük memur maaşını almış olmuyor mu ? Yani bu rakam aslında en düşük memur maaşı bilgisi değil mi?

Memur Maaşını Neler Etkiliyor?

Memur maaşlarını etkileyen bir çok unsur vardır. Bunları kısaca özetlemek isteriz.

  1. Derece Kademe.
  2. Hizmet Yılı.
  3. Bölgesel Tazminat.
  4. Evlilik Durumu ve Çocuk Sayısı.
  5. Dil Tazminatı.
  6. Fazla Mesai, Nöbet ve İcap Ücretleri.

Yukarıda saydığımız unsurlar memur maaş miktarlarını etkilemektedir.

1. Derece Kademe

Kamu kurumlarına memur olarak atananlar eğitim durumlarına göre, kanunda belirtilen derece kademeye göre atanırlar. Lise mezunu 13. derecenin 3. kademesinden, Ön lisans mezunu 10.derecenin 2. kademesinden, Lisans mezunu ise 9.derecenin 1. kademesinde görevlerine başlarlar.

Her yıl terfi eden memur 1(bir) kademe, 3 yılın sonunda ise 1 (bir) derece üste yükselirler. Derece ve kademeler arasında maaş farkları mevcuttur. Yani göreve yeni başlayan lisans mezunu memur ile görevinde 10. yılını çalışan aynı unvana sahip memur aynı maaşı almaz. Aradaki kıdem farkından dolayı maaş farkı da oluşmaktadır.

2. Hizmet Yılı

Memurların hizmet yıllarına göre belirli bir katsayı kullanılarak maaşları etkileyen bir kalem ortaya çıkmaktadır.

3. Bölgesel Tazminat

Kalkınmada öncelikli il ve ilçelerde çalışan memurlara bölgenin derecesine göre belirli bir tazminat ödenmektedir. Bu tazminatla birlikte diğer illerde çalışan memurların maaşları arasında fark oluşmaktadır.

4. Evlilik Durumu ve Çocuk Sayısı

Yukarıda belirttiğimiz gibi memur evli ise ve eşi çalışmıyorsa aile yardımı almaktadır. 72 aydan küçük yada büyük çocukları var ise belirlenen miktarda çocuk yardımı ödenmektedir.

5. Dil Tazminatı

Memurların bazı yabancı dilleri, belirli seviyede bilmeleri halinde dil tazminatı ödeniyor. Bildiği dil görevleriyle ilgiliyse tazminat miktarı yükselebiliyor.

6. Fazla Mesai, Nöbet ve İcap Ücretleri

Bazı kurumlarda görev yapan memurlara fazla mesai ücreti ödeniyor. Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan personellere ise nöbet ve icap ücretleri ödeniyor.

Popüler Unvanlara Göre En Düşük Memur Maaşları

UnvanEğitimMaaş
MemurLise3.705 TL
MemurÖn Lisans3.711 TL
MemurLisans3.713 TL
HemşireLisans4.618 TL
TeknikerÖn Lisans4.537 TL
ÖğretmenLisans4.369 TL
TeknisyenLise3.876 TL
MühendisLisans5.735 TL
PolisLisans5.725 TL
AvukatLisans5.455 TL
MimarLisans5.735 TL
ŞefLisans4.018 TL
Bilgisayar İşletmeniLisans3.808 TL
ProgramcıLisans4.756 TL
ŞoförLisans3.716 TL
VHKİLisans3.795 TL

NOT: Bu tabloda göreve yeni başlayan bekar, çocuksuz personel kriterleri dikkate alarak hesaplama yaptık. Ayrıca bu hesaplamaya yukarıda bahsettiğimiz bölgesel tazminat, fazla mesai, nöbet ücretini dahil etmedik.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.